SADDLEMEN 0810-2364 H88-07-181 Roadsofa™ Pillow Top Seat - Without Backrest - Pillow Top - Black
SADDLEMEN | SKU:
0810-2364
Regular price
$578.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0810-2364 H88-07-181 Roadsofa™ Pillow Top Seat - Without Backrest - Pillow Top - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle support the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider’s reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support to reduce tailbone/back pressure for maximum long-range comfort
- GelCore™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Pillowed soft upholstery cover backed by a compliant foam layer under the cover to provide incredible comfort and style
- Made with perforated leather inserts and weatherproof, no-maintenance-required SaddleHyde™
- Accommodates Saddlemen or Harley-Davidson® backrests (sold separately)
- Classic styled button-tufted cover
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Roadsofa™ |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | GelCore™ |
| Decoration | Pillow Top |
| Overall Seat Length | 35" |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Driver Seat Width | 16-1/2" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 15-1/4" |
| Features | without Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 1988-1990 | Honda | GL1500 Gold Wing |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
