SADDLEMEN 0810-2354 821-34-200 Pan America Adventure Tour Seat - Carbon Fiber/Whisper Black - Standard
Saddlemen | SKU:
0810-2354
Regular price
$459.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0810-2354 821-34-200 Pan America Adventure Tour Seat - Carbon Fiber/Whisper Black - Standard is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Integrated Gel-Core™ technology reduces engine vibration by 50% and dampened Road shock by 90%
- Easy to install with all necessary mounting hardware and instructions included
- Designed and manufactured in the U.S.A.
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | STANDARD |
| MODEL | PAN AMERICA |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | ALLANTE CHANNEL / SADDLEHYDE™ |
| FILL MATERIAL | GELCORE™ |
| DECORATION | CARBON FIBER |
| OVERALL SEAT LENGTH | 28-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 12-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 12" |
| REAR SEAT LENGTH | 13-1/4" |
| REAR SEAT WIDTH | 10-1/2" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
| 2021-2024 | Harley-Davidson | Pan America 1250 RA1250 |
| 2021-2026 | Harley-Davidson | Pan America 1250 Special RA1250S |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | CVO Pan America RA1250SE |
| 2025 | Harley-Davidson | Pan America 1250 ST RA1250ST |
| 2026 | Harley-Davidson | Pan America 1250 ST |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


