SADDLEMEN 0804-0805 807-11-177 Honeycomb Step-Up Seat Black Stitching - Sportster '04-'21
Saddlemen | SKU:
0804-0805
Regular price
$469.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0804-0805 807-11-177 Honeycomb Step-Up Seat Black Stitching - Sportster '04-'21 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
NOTE:
- 7" (17.78 cm) lumbar support.
Features
- Each seat combines a Gel-Core™ interior and Ultra-Foam™ to create a foam with an optimal balance of compression and resilience for a performance-oriented seat
- Ultra-Foam’s unique molding process creates an element-resistant, self-skinning foam that is sealed from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of motorcycle suspension
- Honeycomb pattern incorporates modern geometry in a stylish seat cover
- High lumbar area keeps you locked into the seat
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions included
- Designed and made in the USA
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | STEP-UP |
| BASE COLOR | BLACK |
| MATERIAL | SADDLEHYDE™ |
| FILL MATERIAL | ULTRA-FOAM / GELCORE™ |
| DECORATION | HONEYCOMB |
| STITCHING | BLACK STITCHING |
| OVERALL SEAT LENGTH | 28" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 14" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 11" |
| REAR SEAT LENGTH | 12" |
| REAR SEAT WIDTH | 7" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Fitments
| 2004-2019 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Custom XL1200C |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Roadster XL1200R |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | Sportster 883 Custom XL883C |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | Sportster XL883 |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | Sportster 883 Low XL883L |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | Sportster 883 Roadster XL883R |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Low XL1200L |
| 2007 | Harley-Davidson | Sportster 1200 50 XL |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Nightster XL1200N |
| 2009-2021 | Harley-Davidson | Sportser Iron 883 XLN |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2010-2021 | Harley-Davidson | Sportster Forty-Eight XLX |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | SuperLow XL883L |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | Sportster Seventy-Two XLV |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | SuperLow 1200 XLT |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | 1200 Roadster XLCX |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Sportser Iron 1200 XLNS |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | Sportster Forty-Eight Special XLXS |
| 2021 | Harley-Davidson | Sportster S RH1250S |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


