SADDLEMEN 0804-0771 UN79-03-173BR Unknown Industries Performance Gripper Seat - Front Carbon Fiber/Black Gripper Lumbar/Rear Lattice Stitch - XL
SADDLEMEN | SKU:
0804-0771
Regular price
$475.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0804-0771 UN79-03-173BR Unknown Industries Performance Gripper Seat - Front Carbon Fiber/Black Gripper Lumbar/Rear Lattice Stitch - XL is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
SADDLEMEN 0804-0771 UN79-03-173BR Unknown Industries Performance Gripper Seat - Front Carbon Fiber/Black Gripper Lumbar/Rear Lattice Stitch - XL is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Saddlemen seats with GelCore™ Technology are the only motorcycle seats scientifically proven to reduce engine vibration by up to 50% and road impacts by up to 92% instantly providing the ride you deserve
- Combines a GelCore™ interior and Ultra-Foam to create a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Crafted with Saddlemen's carbon fiber at the front, black gripper on the lumbar support, and SaddleHyde sides
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Model | Unknown Industries |
| Base Color | Brown |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore™ |
| Decoration | Rear Lattice Stitch / Black Gripper Lumbar / Front Carbon Fiber |
| Fits Tank Size | Standard |
| Overall Seat Length | 25-1/2" |
| Driver Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 9-1/4" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/4" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 1979 | Harley-Davidson | Café Racer XLCR |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | Roadster XLS |
| 1979 | Harley-Davidson | Sportster 1000 XLCH |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | Sportster 1000 XLH |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | Sportster 750 XR |
| 1983-1985 | Harley-Davidson | Sportster 1000 XLX |
| 1983-1985 | Harley-Davidson | Sportster 1000 XR |
| 1986-1988 | Harley-Davidson | Sportster 1100 XLH |
| 1986-1995 | Harley-Davidson | Sportster 883 Deluxe XLH |
| 1986-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1987-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 Hugger XLH |
| 1988-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Custom XL1200C |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Sport XL1200S |
| 1998-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 Custom XL883C |
| 2002-2003 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2002-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 Roadster XL883R |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
