SADDLEMEN 0804-0749 807-11-149 Profiler™ Lattice Stitch Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - XL
SADDLEMEN | SKU:
0804-0749
Regular price
$342.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0804-0749 807-11-149 Profiler™ Lattice Stitch Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - XL is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel™ eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Profiler |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | GelCore™ / Foam |
| Decoration | Front Lattice Stitch / Rear Smooth |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Width | 8" |
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 4" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Custom XL1200C |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Roadster XL1200R |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | Sportster 883 Custom XL883C |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | Sportster XL883 |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | Sportster 883 Low XL883L |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | Sportster 883 Roadster XL883R |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Low XL1200L |
| 2007 | Harley-Davidson | Sportster 1200 50 XL |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Nightster XL1200N |
| 2009-2020 | Harley-Davidson | Sportser Iron 883 XLN |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2010-2020 | Harley-Davidson | Sportster Forty-Eight XLX |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | SuperLow XL883L |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | Sportster Seventy-Two XLV |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | SuperLow 1200 XLT |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | 1200 Roadster XLCX |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | Sportser Iron 1200 XLNS |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | Sportster Forty-Eight Special XLXS |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

