SADDLEMEN 0804-0736 GL80711DB Lutzka Slim Seat - XL w/ 3.3 Gallon Tank
SADDLEMEN | SKU:
0804-0736
Regular price
$449.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0804-0736 GL80711DB Lutzka Slim Seat - XL w/ 3.3 Gallon Tank is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort.
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance.
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension.
- Lattice stitch (LS) retro styling infuses the old school spirit with a modern day twist.
- Designed and made in the USA.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Foam / Gel |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Driver Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Roadster XL1200R |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | Sportster XL883 |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | Sportster 883 Roadster XL883R |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Nightster XL1200N |
| 2009-2020 | Harley-Davidson | Sportser Iron 883 XLN |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | 1200 Roadster XLCX |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
