SADDLEMEN 0804-0688 807-11-173BR Step-Up Seat — Rear Lattice Stitch - Brown - XL
SADDLEMEN | SKU:
0804-0688
Regular price
$475.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0804-0688 807-11-173BR Step-Up Seat — Rear Lattice Stitch - Brown - XL is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore™ interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Step-Up |
| Base Color | Brown |
| Color/Finish | Brown |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore™ |
| Decoration | Rear Lattice Stitch |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Overall Seat Length | 26" |
| Driver Seat Length | 12" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/4" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Roadster XL1200R |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | Sportster XL883 |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | Sportster 883 Roadster XL883R |
| 2007 | Harley-Davidson | Sportster 1200 50 XL |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 Nightster XL1200N |
| 2009-2020 | Harley-Davidson | Sportser Iron 883 XLN |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2010-2020 | Harley-Davidson | Sportster Forty-Eight XLX |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | Sportster Seventy-Two XLV |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | 1200 Roadster XLCX |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | Sportser Iron 1200 XLNS |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | Sportster Forty-Eight Special XLXS |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
