SADDLEMEN 0803-0691 UN06-04-173BR Unknown Industries Performance Gripper Seat - Front Carbon Fiber/Black Gripper Lumbar/Rear Lattice Stitch - Dyna
SADDLEMEN | SKU:
0803-0691
Regular price
$484.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0803-0691 UN06-04-173BR Unknown Industries Performance Gripper Seat - Front Carbon Fiber/Black Gripper Lumbar/Rear Lattice Stitch - Dyna is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
SADDLEMEN 0803-0691 UN06-04-173BR Unknown Industries Performance Gripper Seat - Front Carbon Fiber/Black Gripper Lumbar/Rear Lattice Stitch - Dyna is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Saddlemen seats with GelCore™ Technology are the only motorcycle seats scientifically proven to reduce engine vibration by up to 50% and road impacts by up to 92% instantly providing the ride you deserve
- Combines a GelCore™ interior and Ultra-Foam to create a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Crafted with Saddlemen's carbon fiber at the front, black gripper on the lumbar support, and SaddleHyde sides
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Model | Unknown Industries |
| Base Color | Brown |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | GelCore™ / Ultra-Foam |
| Decoration | Front Carbon Fiber / Rear Lattice Stitch / Black Gripper Lumbar |
| Fits Tank Size | Standard |
| Overall Seat Length | 28-3/4" |
| Driver Seat Length | 14-1/4" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2006-2009,2014-2017 | Harley-Davidson | Dyna Low Rider FXDL |
| 2006,2009-2015,2017 | Harley-Davidson | Dyna Wide Glide FXDWG |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | Street Bob FXDB |
| 2006-2014 | Harley-Davidson | Super Glide Custom FXDCI |
| 2006 | Harley-Davidson | Super Glide FXD |
| 2007-2008,2016 | Harley-Davidson | Dyna Wide Glide FXDWGI |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | Super Glide FXDI |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | Fat Bob FXDF |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | Switchback FLD |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
