SADDLEMEN 0802-1587 A818-29-175GOL Lattice Stitch Step-Up Seat - Full Lattice Stitch - Gold Stitch - FXLR/FLSB '18-'21
SADDLEMEN | SKU:
0802-1587
Regular price
$485.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0802-1587 A818-29-175GOL Lattice Stitch Step-Up Seat - Full Lattice Stitch - Gold Stitch - FXLR/FLSB '18-'21 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Note:
- 7-1/2" (19.05 cm) lumbar support.
Features
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Lattice stitch (LS) retro styling infuses the old school spirit with a modern day twist
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Step-Up |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore™ |
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Stitching | Gold Stitching |
| Overall Seat Length | 28-3/4" |
| Driver Seat Length | 14-1/4" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Features | Standard |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | Softail Low Rider FXLR |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Sport Glide FLSB |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
