SADDLEMEN 0802-1584 A818-29-177GOL Honeycomb Step-Up Seat - Gold Stitching - FL/FX '18-'24
SADDLEMEN | SKU:
0802-1584
Regular price
$499.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0802-1584 A818-29-177GOL Honeycomb Step-Up Seat - Gold Stitching - FL/FX '18-'24 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Each seat combines a Gel-Core™ interior and Ultra-Foam™ to create a foam with an optimal balance of compression and resilience for a performance-oriented seat
- Ultra-Foam’s unique molding process creates an element-resistant, self-skinning foam that is sealed from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of motorcycle suspension
- Honeycomb pattern incorporates modern geometry in a stylish seat cover
- High lumbar area keeps you locked into the seat
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions included
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Step-Up |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Foam / Gel / Ultra-Foam / GelCore™ |
| Decoration | Honeycomb |
| Stitching | Gold Stitching |
| Overall Seat Length | 28-3/4" |
| Driver Seat Length | 14-1/4" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Features | Regular |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Low Rider FXLR |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Sport Glide FLSB |
| 2020-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2022-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
