SADDLEMEN 0802-1567 818-29-185 Roadsofa™ Carbon Fiber Seat - Carbon Fiber - without Backrest - FXLR/FLSB '18-'23
Saddlemen | SKU:
0802-1567
Regular price
$548.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0802-1567 818-29-185 Roadsofa™ Carbon Fiber Seat - Carbon Fiber - without Backrest - FXLR/FLSB '18-'23 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Contrasting carbon fiber weave
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Designed and made in the USA
Part Notes
- 8-1/2" (21.59 cm) lumbar support.
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | ROADSOFA™ |
| BASE COLOR | BLACK |
| MATERIAL | SADDLEHYDE™ |
| FILL MATERIAL | SADDLEGEL |
| DECORATION | CARBON FIBER |
| OVERALL SEAT LENGTH | 30" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 14-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 13" |
| REAR SEAT LENGTH | 11-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 11" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Fitments
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Low Rider FXLR |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Sport Glide FLSB |
| 2020-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2022-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




