SADDLEMEN 0802-1559 818-30-182 Roadsofa™ Lattice Stitch Seat - without Backrest - FXBB/FXST '18-'23
SADDLEMEN | SKU:
0802-1559
Regular price
$573.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0802-1559 818-30-182 Roadsofa™ Lattice Stitch Seat - without Backrest - FXBB/FXST '18-'23 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Note:
- 7-1/2" (19.05 cm) lumbar support.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which folds forward and has independent adjustments for fore-aft position, height, and angle
- Matching passenger backrest (sold separately) completes the custom look
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Model | Roadsofa™ |
| Base Color | Black |
| Material | Leather / Saddlehyde™ |
| Fill Material | Saddlegel / Foam |
| Decoration | Perforated |
| Stitching | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 10-1/2" |
| Features | Includes Rain Cover / without Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2018-2020,2023-2025 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | Softail Standard FXST |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob 114 FXBBS |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
