SADDLEMEN 0802-1374 818-29-176BR Step-Up Seat - Front Tuck-n-Roll/Rear Lattice Stitch - Brown
Saddlemen | SKU:
0802-1374
Regular price
$485.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0802-1374 818-29-176BR Step-Up Seat - Front Tuck-n-Roll/Rear Lattice Stitch - Brown is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore™ interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
- Made in the U.S.A.
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | STEP-UP |
| BASE COLOR | BROWN |
| COLOR/FINISH | BROWN |
| COVER MATERIAL | SADDLEHYDE™ |
| FILL MATERIAL | GELCORE™ / ULTRA-FOAM |
| DECORATION | REAR LATTICE STITCH / FRONT TUCK-N-ROLL |
| FITS TANK SIZE | STANDARD |
| OVERALL SEAT LENGTH | 28-3/4" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 14-1/4" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 12" |
| REAR SEAT LENGTH | 11-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 6-1/2" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Low Rider FXLR |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Sport Glide FLSB |
| 2020-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2022-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


