SADDLEMEN 0801-1899 823-07-0042 Dominator Solo Seat - Carbon Fiber w/ Silver Stitch - FLT/FLH '23-'24
SADDLEMEN | SKU:
0801-1899
Regular price
$368.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1899 823-07-0042 Dominator Solo Seat - Carbon Fiber w/ Silver Stitch - FLT/FLH '23-'24 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- SaddleGel™ reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Designed in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Model | Dominator |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Foam / Saddlegel |
| Decoration | Carbon Fiber |
| Stitching | Silver Stitching |
| Overall Seat Length | 22" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Features | Standard |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2023-2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | CVO Road Glide ST FLTRXSTSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide Limited FLHXLSE |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide ST FLHXSTSE |
| 2026 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRXL |
| 2026 | Harley-Davidson | Street Glide Limited FLHXL |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
