SADDLEMEN 0801-1823 808-07B-204B0 Roadsofa™ Standard Reach Seat - with Backrest - Tuck-n-Roll - Carbon Fiber - FL '08-'23
SADDLEMEN | SKU:
0801-1823
Regular price
$826.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1823 808-07B-204B0 Roadsofa™ Standard Reach Seat - with Backrest - Tuck-n-Roll - Carbon Fiber - FL '08-'23 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Note:
- 5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without drivers backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Roadsofa™ |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Saddlegel |
| Decoration | Tuck-n-Roll / Carbon Fiber |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Rear Seat Width | 13" |
| Features | with Driver Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2008 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE4 |
| 2008 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE3 |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | Electra Glide FLHT |
| 2008-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | Road Glide FLTR |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2008-2022 | Harley-Davidson | Road King FLHR |
| 2008-2023 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRSE3 |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE4 |
| 2010,2015-2022 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2010 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE5 |
| 2010-2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2010-2013,2015-2023 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2011,2015-2016 | Harley-Davidson | CVO Road Glide Ultra FLTRUSE |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE2 |
| 2011-2013,2016-2019 | Harley-Davidson | Road Glide Ultra FLTRU |
| 2012,2018-2022 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE3 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE2 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE5 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE8 |
| 2014-2022 | Harley-Davidson | CVO Electra Glide Ultra Limited FLHTKSE |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE6 |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited Low FLHTKL |
| 2017-2025 | Harley-Davidson | Road King Special FLHRXS |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRK |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | Road Glide ST FLTRXST |
| 2023 | Harley-Davidson | CVO Road Glide Limited FLTRKSE |
| 2023 | Harley-Davidson | Street Glide ST FLHXST |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
