SADDLEMEN 0801-1798 823-07-20705 Roadsofa™ Extended Reach Seat - without Backrest - Carbon Fiber Lattice Stitch - Silver Stitch - FL/FX '23-'24
SADDLEMEN | SKU:
0801-1798
Regular price
$623.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1798 823-07-20705 Roadsofa™ Extended Reach Seat - without Backrest - Carbon Fiber Lattice Stitch - Silver Stitch - FL/FX '23-'24 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
SADDLEMEN 0801-1798 823-07-20705 Roadsofa™ Extended Reach Seat - without Backrest - Carbon Fiber Lattice Stitch - Silver Stitch - FL/FX '23-'24 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Moves driver 1.5" further back from standard Roadsofa™ seating position
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined tapered front improves the rider's reach ot the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Ventilated soft upholstery seating leather provides the most luxurious look and ride
- Can be purchased with or without driver backrest which has independent adjustments for position, height, angle, and folds forward
- Featuring Saddlehyde cover
- 5-1/2" (13.97 cm) lumbar support
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Model | Roadsofa™ |
| Base Color | Black |
| Material | Leather / Saddlehyde™ |
| Fill Material | Saddlegel |
| Decoration | Carbon Fiber / Perforated |
| Stitching | Silver Stitching / Lattice Stitched |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2023-2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | CVO Road Glide ST FLTRXSTSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide Limited FLHXLSE |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide ST FLHXSTSE |
| 2026 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRXL |
| 2026 | Harley-Davidson | Street Glide Limited FLHXL |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




