SADDLEMEN 0801-1728 823-07-18404 Roadsofa™ Extended Reach Seat - without Backrest - Lattice Stitch - Red Stitch - FLTR/FLHX 23-24
SADDLEMEN | SKU:
0801-1728
Regular price
$643.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1728 823-07-18404 Roadsofa™ Extended Reach Seat - without Backrest - Lattice Stitch - Red Stitch - FLTR/FLHX 23-24 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Moves driver 1.5" further back from standard Roadsofa™ seating position
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined tapered front improves the rider's reach ot the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Ventilated soft upholstery seating leather provides the most luxurious look and ride
- Comes with a fitted rain cover specially designed to protect your seat from water and dirt
- Featuring Saddlehyde cover
- 5-1/2" (13.97 cm) lumbar support
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Model | Roadsofa™ |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ / Leather |
| Fill Material | Saddlegel |
| Decoration | Perforated |
| Stitching | Lattice Stitched / Red Stitching |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Features | Includes Rain Cover / Extended Reach / without Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2023-2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | CVO Road Glide ST FLTRXSTSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide Limited FLHXLSE |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide ST FLHXSTSE |
| 2026 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRXL |
| 2026 | Harley-Davidson | Street Glide Limited FLHXL |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
