SADDLEMEN 0801-1724 823-07-182B6 Roadsofa™ Lattice Stitch Seat - with Backrest - Lattice Stitch - White Stitch - FLTR/FLHX 23-24
SADDLEMEN | SKU:
0801-1724
Regular price
$900.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1724 823-07-182B6 Roadsofa™ Lattice Stitch Seat - with Backrest - Lattice Stitch - White Stitch - FLTR/FLHX 23-24 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Note:
- 5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design maximizes long-range comfort by separating the seating surface from the lumbar support to reduce tailbone and back pressure
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Made with perforated leather inserts and weatherproof, no-maintenance-required SaddleHyde™
- Comes with a fitted rain cover specially designed to protect your seat from water and dirt
- Ventilated soft leather upholstery provides a luxurious look and ride
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Model | Roadsofa™ |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Saddlegel |
| Decoration | Perforated Leather |
| Stitching | White Stitching / Lattice Stitched |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Features | Includes Rain Cover / Includes Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2023-2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | CVO Road Glide ST FLTRXSTSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide Limited FLHXLSE |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide ST FLHXSTSE |
| 2026 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRXL |
| 2026 | Harley-Davidson | Street Glide Limited FLHXL |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
