SADDLEMEN 0801-1702 823-07-002LS Renegade Solo Seat - Lattice Stitched - Black - FLT/FLH '23-'24
SADDLEMEN | SKU:
0801-1702
Regular price
$289.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1702 823-07-002LS Renegade Solo Seat - Lattice Stitched - Black - FLT/FLH '23-'24 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Note:
- 4-1/2" (11.43 cm) lumbar support.
Features
- SaddleGel™ reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for the rider
- Wide saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Carefully designed contours hug the bike’s frame and offer maximum comfort
- Ready to accept optional drivers backrest (sold separately) which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | Solo |
| Model | Renegade |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Foam / GelCore™ |
| Stitching | Lattice Stitched / Black Stitching |
| Overall Seat Length | 23" |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Features | Backrest Receptacle |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2023-2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | CVO Road Glide ST FLTRXSTSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide Limited FLHXLSE |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide ST FLHXSTSE |
| 2026 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRXL |
| 2026 | Harley-Davidson | Street Glide Limited FLHXL |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
