SADDLEMEN 0801-1689 823-07E-174 Step-Up Seat Gripper Lumbar - Black - Extended Reach - Street Glide/Road Glide 23-24
Saddlemen | SKU:
0801-1689
Regular price
$510.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1689 823-07E-174 Step-Up Seat Gripper Lumbar - Black - Extended Reach - Street Glide/Road Glide 23-24 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating
- Whisper-grain SaddleHyde™ cover
- Installs easily with all necessary mounting hardware and included
- Designed and made in the USA
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | STEP-UP |
| BASE COLOR | BLACK |
| MATERIAL | SADDLEHYDE™ |
| FILL MATERIAL | GELCORE™ / ULTRA-FOAM |
| DECORATION | GRIPPER |
| OVERALL SEAT LENGTH | 30-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 16" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 13-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 6-1/2" |
| FEATURES | EXTENDED REACH |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Fitments
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2023-2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | CVO Road Glide ST FLTRXSTSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide Limited FLHXLSE |
| 2026 | Harley-Davidson | CVO Street Glide ST FLHXSTSE |
| 2026 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRXL |
| 2026 | Harley-Davidson | Street Glide Limited FLHXL |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
