SADDLEMEN 0801-1600 A808-07E-175GOL Lattice Stitch Step-Up Seat - Gold Stitch - Extended Reach - FLH/FLT '08-'23
SADDLEMEN | SKU:
0801-1600
Regular price
$510.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1600 A808-07E-175GOL Lattice Stitch Step-Up Seat - Gold Stitch - Extended Reach - FLH/FLT '08-'23 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Note:
- 5-3/4" (14.61 cm) lumbar support.
Features
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Lattice stitch (LS) retro styling infuses the old school spirit with a modern day twist
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Step-Up |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Ultra-Foam / Gel |
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Stitching | Gold Stitching |
| Overall Seat Length | 30" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Features | Extended Reach |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTCI |
| 2008-2023 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2008-2009,2019-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHTI |
| 2008-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCUI |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | Road Glide FLTR |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2008-2022 | Harley-Davidson | Road King FLHR |
| 2008 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide Ultra Classic FLHTCUSE3 |
| 2008 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Road King FLHRSE4 |
| 2008-2023 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRSE3 |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE4 |
| 2009-2013 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
| 2010,2015-2023 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2010 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE5 |
| 2010-2023 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2010-2013,2015-2023 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | Street Glide Trike FLHXXX |
| 2011,2015-2016 | Harley-Davidson | CVO Road Glide Ultra FLTRUSE |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE2 |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE6 |
| 2011-2013,2016-2019 | Harley-Davidson | Road Glide Ultra FLTRU |
| 2012,2018-2023 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE3 |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE7 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE2 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE5 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE8 |
| 2014-2021 | Harley-Davidson | CVO Electra Glide Ultra Limited FLHTKSE |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014-2016 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited Low FLHTKL |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | Road King Special FLHRXS |
| 2020-2023 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRK |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | Road Glide ST FLTRXST |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | Street Glide ST FLHXST |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
