SADDLEMEN 0801-1593 A808-07B-184BUR Extended Reach Roadsofa™ Seat-Lattice Stitch - Burgundy Stitch - without Backrest - FL '08-'23
Saddlemen | SKU:
0801-1593
Regular price
$623.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1593 A808-07B-184BUR Extended Reach Roadsofa™ Seat-Lattice Stitch - Burgundy Stitch - without Backrest - FL '08-'23 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
NOTE:
- 5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support to reduce tailbone/back pressure for maximum long-range comfort
- Seat features a combination of progressive density foam and SaddleGel inserts for superior driver and passenger comfort
- Pillowed soft upholstery cover backed by a compliant foam layer under the cover to provide incredible comfort and style
- Moves driver 2” further back from stock and standard Roadsofa™ seating position
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Classic styled button-tufted cover
- Made in the USA
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | ROADSOFA™ |
| BASE COLOR | BLACK |
| MATERIAL | LEATHER / SADDLEHYDE™ |
| FILL MATERIAL | SADDLEGEL |
| DECORATION | LATTICE STITCHED / PERFORATED |
| STITCHING | BURGUNDY STITCHING |
| OVERALL SEAT LENGTH | 31" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 16-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 15-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 13" |
| REAR SEAT WIDTH | 13" |
| FEATURES | EXTENDED REACH / INCLUDES RAIN COVER / WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Fitments
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTCI |
| 2008-2023 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2008-2009,2019-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHTI |
| 2008-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCUI |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | Road Glide FLTR |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2008-2022 | Harley-Davidson | Road King FLHR |
| 2008 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide Ultra Classic FLHTCUSE3 |
| 2008 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Road King FLHRSE4 |
| 2008-2023 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRSE3 |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE4 |
| 2009-2013 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
| 2010,2015-2023 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2010 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE5 |
| 2010-2023 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2010-2013,2015-2023 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | Street Glide Trike FLHXXX |
| 2011,2015-2016 | Harley-Davidson | CVO Road Glide Ultra FLTRUSE |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE2 |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE6 |
| 2011-2013,2016-2019 | Harley-Davidson | Road Glide Ultra FLTRU |
| 2012,2018-2023 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE3 |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE7 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE2 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE5 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE8 |
| 2014-2021 | Harley-Davidson | CVO Electra Glide Ultra Limited FLHTKSE |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014-2016 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited Low FLHTKL |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | Road King Special FLHRXS |
| 2020-2023 | Harley-Davidson | Road Glide Limited FLTRK |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | Road Glide ST FLTRXST |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | Street Glide ST FLHXST |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


