SADDLEMEN 0801-1474 897-06-195BR Tour Step-Up Seat - Rider Backrest - Full Lattice Stitch - FLHR/FLHX '97-'07
SADDLEMEN | SKU:
0801-1474
Regular price
$717.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0801-1474 897-06-195BR Tour Step-Up Seat - Rider Backrest - Full Lattice Stitch - FLHR/FLHX '97-'07 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Note:
- For ’97-’07 FLHR, FLHX (except FLHRS).
- 5.5" lumbar.
Features
- The classic Step Up rider position you’ve come to know and love, accompanied by a passenger section designed with comfort in mind
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions
- High lumbar keeps rider locked into the seat
- Designed and made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat / Touring |
| Model | Step-Up |
| Base Color | Black |
| Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore™ |
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Overall Seat Length | 31-1/2" |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Rear Seat Width | 9" |
| Features | Includes Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 1997-1998,2003 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1997 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | Road King FLHR |
| 1998-2005 | Harley-Davidson | Road Glide FLTR |
| 2000 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Road Glide FLTRSEI |
| 2001,2004-2005 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
