S&S CYCLE 0925-1665 310-1012C Cam Chest Kit for M8 Cam Chest Kit - Oil Cooled - Chain Drive - 475 Cam - Black Pushrod Tubes - M8
S&S CYCLE | SKU:
0925-1665
Regular price
$1,721.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
S&S CYCLE 0925-1665 310-1012C Cam Chest Kit for M8 Cam Chest Kit - Oil Cooled - Chain Drive - 475 Cam - Black Pushrod Tubes - M8 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Oil pump and cam plate are precision-machined from billet aluminum with a blue anodized finish
- Passage plugs are removable for servicing
- Independent scavenge sections for the flywheel cavity and cam chest
- Debris screens in both scavenge pickups
- Increased oil flow capacity on both the feed and the scavenge sides
- Adjustable pressure relief valve is adjustable with the unit installed in the engine
- S&S premium tappets
- Billet aluminum tappet cuffs have a hard-anodized black coating and are stronger than stock to eliminate distortion and improves tappet stability in high-lift situations
- Made in the USA
- Includes cam chain tensioner.
- Will fit M8 with VVT.
Specs
| Intake Duration | 213.5° Front, 213.5° Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.107" Front, 0.093" Rear |
| Grind | 475C |
| Intake Close | 27.2° Front, 31.2° Rear |
| Product Name | Camchest Kit |
| Features | Black Pushrod Tubes |
| Intake Lift | 0.475" |
| Application | Oil Cooled |
| Exhaust Open | 55.5° Front, 52.2° Rear |
| Intake Lobe Centerline | 100.5° Front, 104.5° Rear |
| Units | Kit |
| Exhaust Close | 28.5° Front, 20.2° Rear |
| Type | Chain Drive |
| Exhaust Lift at TDC | 0.208" Front, 0.170" Rear |
| Riding Style | Street |
| Intake Open | 6.2° Front, 2.2° Rear |
| Exhaust Duration | 263.9° Front, 252.5° Rear |
| Exhaust Lift | 0.475" |
| Exhaust Lobe Centerline | 103.5° Front, 106.0° Rear |
Part Notes
- 475 is a bolt-in 100 horsepower cam.
- Kit Includes:
- • Cam Chain Tensioner
- • Oil Pump Screw Kit
- • 475C Camshaft
- • Cam Chain Installation Kit
- • Quickee Pushrod Kit with Gloss Black Covers
- • Tappet Cuffs Lifter Guide
- • 3" S&S® Blue and White Logo Decal
- • Cam Plate Support Assembly
- • Oil Cooled Oil Pump
- • Hydraulic Precision Tappet Set
- • 1 oz Torco® Engine Assembly Lube
| 2017-2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2017-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2017-2022 | Harley-Davidson | Road King FLHR |
| 2017-2025 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | Road King Special FLHRXS |
| 2017-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | Softail Breakout 114 FXBRS |
| 2018-2019,2023-2026 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | Softail Deluxe FLDE |
| 2018-2021,2023 | Harley-Davidson | Softail Fat Bob 114 FXFBS |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | Softail Fat Bob FXFB |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy 114 FLFBS |
| 2018-2019,2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic 114 FLHCS |
| 2018-2021,2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLHC |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | Softail Low Rider FXLR |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Slim FLSL |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Softail Sport Glide FLSB |
| 2018-2020,2022,2025-2026 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2019-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 2019-2020 | Harley-Davidson | FXDR 114 (FXDRS) |
| 2020-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2020-2023 | Harley-Davidson | Softail Standard FXST |
| 2021 | Harley-Davidson | Electra Glide Revival FLH |
| 2021-2024 | Harley-Davidson | Softail Street Bob 114 FXBBS |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Low Rider El Diablo FXRST |
| 2022-2026 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | Street Glide ST FLHXST |
| 2023 | Harley-Davidson | Electra Glide Highway King FLHFB |
| 2024 | Harley-Davidson | Hydra-Glide Revival FLI |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy Gray Ghost FLSTFI |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
