MAGNUM SHIELDING 0601-7017 3HB-3104 Mach Moto Handlebar 4" - chrome
MAGNUM SHIELDING | SKU:
0601-7017
Regular price
$261.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
MAGNUM SHIELDING 0601-7017 3HB-3104 Mach Moto Handlebar 4" - chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
MAGNUM SHIELDING | SKU:
0601-7017
Regular price
$261.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
MAGNUM SHIELDING 0601-7017 3HB-3104 Mach Moto Handlebar 4" - chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Shorter, mini-ape style handlebars with an unsurpassed appearance
- Manufactured with the highest quality construction, including smooth, round CNC mandrel bends, machined control mounts (not swaged), burr-free holes for internal wiring, and slots for electronic throttle control
- Ergonomically designed to change grip location with the rider as the bars get taller in size, yielding a more comfortable riding experience
- CNC mandrel bent for an accurate fit; incorporates wrist angles designed for riding comfort
- Preloaded with E-Z pull-thru sleeving to make wiring installations a breeze
- Works with standard controls, including hydraulic clutch and OE heated grips.
Specs
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Features | For Hydraulic Clutch |
| Features | Throttle-By-Wire Sensor in Control Housing |
| Rise | 4" |
| Width | 33" |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 5-1/4" |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Accepts Heated Grips |
| Features | Pre-Drilled |
| End Rise | 4" |
| Type/Bend | Mach |
| Type/Bend | Moto |
| Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Features | Slotted |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Chrome |
| Features | Knurled Center |
| Height | 4" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 1-3/4" |
| Type/Bend | Mini |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Features | Internal Wiring |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2023 | Harley-Davidson | CVO Road Glide Limited FLTRKSE |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide ST FLTRXSTSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide RR FLTRXRRSE |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2025 | Harley-Davidson | Freewheeler FLRT |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide 3 FLTRT |
| 2025 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
| 2025 | Harley-Davidson | Road King Special FLHRXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy Gray Ghost FLSTFI |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLHC |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2025 | Harley-Davidson | Sportster S RH1250S |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
| 2025 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
