MAGNUM SHIELDING 0601-7007 3HB-2616 1" Handlebar bagger - 16" rise - chrome
MAGNUM SHIELDING | SKU:
0601-7007
Regular price
$187.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
MAGNUM SHIELDING 0601-7007 3HB-2616 1" Handlebar bagger - 16" rise - chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
MAGNUM SHIELDING | SKU:
0601-7007
Regular price
$187.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
MAGNUM SHIELDING 0601-7007 3HB-2616 1" Handlebar bagger - 16" rise - chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Manufactured with quality construction, including burr free slots for wiring and 3-1/2” on center knurling
- All handlebars are CNC-bent for an accurate fit and incorporate comfortable, but aggressive looking wrist angles
- Models originally equipped with handlebars having a center section diameter larger than 1" will require changing the risers to a 1" ID version
Specs
| Base Color | Silver |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Controls Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Center Width | 12" |
| Color/Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1" |
| Rise | 16" |
| Type/Bend | Bagger |
| Width | 35-1/4" |
| Finish | Chrome |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Pullback/Sweep | 10-5/8" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
| 2023 | Harley-Davidson | CVO Road Glide Limited FLTRKSE |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide ST FLTRXSTSE |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | CVO Road Glide RR FLTRXRRSE |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2025 | Harley-Davidson | Freewheeler FLRT |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide 3 FLTRT |
| 2025 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
| 2025 | Harley-Davidson | Road King Special FLHRXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy Gray Ghost FLSTFI |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLHC |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2025 | Harley-Davidson | Sportster S RH1250S |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
| 2025 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
