KHROME WERKS 0601-6980 310710 Buck-50 Handlebar flh - 10" - black
KHROME WERKS | SKU:
0601-6980
Regular price
$439.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
KHROME WERKS 0601-6980 310710 Buck-50 Handlebar flh - 10" - black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
KHROME WERKS | SKU:
0601-6980
Regular price
$439.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
KHROME WERKS 0601-6980 310710 Buck-50 Handlebar flh - 10" - black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Features a stepped design for use with the factory clamp and perches
- Aggressive riding position
- Clean cutouts for easy wiring
- Notched for electronic throttle control
- Diamond knurled on 3-1/2" centers for no-slip clamping
- Made in the USA
- Requires no modifications to fairing or fairing grommets.
- Fits with factory heated grips.
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Finish | Gloss |
| Base Color | Black |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Color/Finish | Gloss |
| Height | 10" |
| Riding Style | Street |
| Rise | 9-1/2" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Style | Batwing |
| Center Width | 12" |
| Features | Knurled Center |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 28.4° |
| Width | 36-5/8" |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Accepts Heated Grips |
| Product Name | Handlebar |
| 2024 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2024-2026 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
