KHROME WERKS 0601-1456 300315 1-1/4" Fat Ape Hanger Handlebar - 12" - TBW - Chrome
KHROME WERKS | SKU:
0601-1456
Regular price
$309.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
KHROME WERKS 0601-1456 300315 1-1/4" Fat Ape Hanger Handlebar - 12" - TBW - Chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
KHROME WERKS | SKU:
0601-1456
Regular price
$309.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
KHROME WERKS 0601-1456 300315 1-1/4" Fat Ape Hanger Handlebar - 12" - TBW - Chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Pre-drilled for internal wiring; notched for electronic throttle control
- 3-1/2" on-center knurling; clamping width is 5.5" to accommodate one-piece top riser clamps
- Compatible with standard '96-'16 style controls and grips
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Chrome |
| Base Color | Silver |
| Finish | Chrome |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Knurled Center / Pre-Drilled |
| Type/Bend | Fat Ape |
| Rise | 12" |
| End Rise | 10" |
| Width | 35" |
| Center Width | 12" |
| Pullback/Sweep | 11" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 1996-2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 1996-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTCI |
| 1996-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 1996-2021 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1996-2009,2019-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1996-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1996-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCUI |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHTI |
| 2004 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide FLHTCSE |
| 2005 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide FLHTCSE2 |
| 2006 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide Ultra Classic FLHTCUSE |
| 2007 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide Ultra Classic FLHTCUSE2 |
| 2008 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide Ultra Classic FLHTCUSE3 |
| 2008-2021 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE4 |
| 2009-2022 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
| 2010,2015-2021 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2010 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE5 |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | Street Glide Trike FLHXXX |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE2 |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE6 |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE3 |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE7 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE8 |
| 2014-2021 | Harley-Davidson | CVO Electra Glide Ultra Limited FLHTKSE |
| 2014-2016 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited Low FLHTKL |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | CVO Tri Glide FLHTCUTGSE |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

