Features
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
Specs
| Length | 13.75" |
| Product Name | Air Filter |
| Color/Finish | Black |
| Color/Finish | Red |
| Units | Each |
| Width | 4.76" |
| Length | 349,00 mm (13,75") |
| Base Color | Red |
| Length | 349.00 mm |
| Model | High-Flow |
| Filter Shape | Panel |
| Width | 121.00 mm |
| Features | Washable |
| Width | 121,00 mm (4,76") |
| Filter Height | 1.25" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Type | OE Replacement |
| 2000-2001 | Honda | CBR900RR |
| 2000-2001 | Honda | CBR929RR |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
