Features
- Laser-cut double disc ground 420 high carbon stainless steel
- Direct-replacement brake rotors; do not require any extra parts, bolt on just like a stock brake disc
- Full-floating design rotors have an aluminum center carrier
- Improves brake lever feel and modulation
- Rotors cool as they rotate to lower brake operating temperatures
- Design is self-cleaning, removes water as it rotates
- Less tendency to warp
- Manufactured in Spain
- For maximum braking performance and rotor longevity, Galfer recommends using Galfer brake pads with Galfer rotors.
Specs
| Outside Diameter | 290 mm (11-3/8") |
| Outside Diameter | 290 mm |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Rotor |
| Braking Surface | Slotted |
| Mounting Position | Front |
| Outside Diameter | 11-3/8" |
| Model | Wave® |
| Units | Each |
| Type | Two Piece (Floating) |
| Material | Stainless Steel |
| 2013-2017 | Kawasaki | EX300 Ninja 300 ABS |
| 2013-2017 | Kawasaki | EX300 Ninja 300R |
| 2015 | Kawasaki | Z 250 |
| 2015 | Kawasaki | Z 300 |
| 2017-2020,2023 | Kawasaki | KLE300 Versys-X 300 |
| 2021-2022 | Kawasaki | KLE 300 Versys-X |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
