FAT BAGGERS INC. 0601-6922 905013-B 1-1/4" EZ Install Pointed Top Handlebar reduced reach - 13" - black
FAT BAGGERS INC. | SKU:
0601-6922
Regular price
$449.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
FAT BAGGERS INC. 0601-6922 905013-B 1-1/4" EZ Install Pointed Top Handlebar reduced reach - 13" - black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
FAT BAGGERS INC. | SKU:
0601-6922
Regular price
$449.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
FAT BAGGERS INC. 0601-6922 905013-B 1-1/4" EZ Install Pointed Top Handlebar reduced reach - 13" - black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Revolutionary bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ Install no more need to fight internal wiring; with our handlebars you can install wiring in minutes
- Features a billet machined top with a large internal machined radius that allows for EZ pulling of wiring (non-welded top corner)
- Bars are knurled and notched for TBW applications
- Made in the U.S.A.
Specs
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 34" |
| Center Width | 15-1/2" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Base Color | Black |
| Features | Knurled Center |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| End Rise | 13" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 12" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Features | Internal Wiring |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Accepts Heated Grips |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2008-2009,2019-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 2008-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2008-2023 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2009-2025 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
| 2010-2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | Street Glide Trike FLHXXX |
| 2015-2025 | Harley-Davidson | Freewheeler FLRT |
| 2022-2023 | Harley-Davidson | Street Glide ST FLHXST |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | Road Glide 3 FLTRT |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

