FAT BAGGERS INC. 0601-6147 912012-B EZ Install Wired 1-1/4" Pointed Top Handlebar Kit - 12" - Black
FAT BAGGERS INC. | SKU:
0601-6147
Regular price
$849.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
FAT BAGGERS INC. 0601-6147 912012-B EZ Install Wired 1-1/4" Pointed Top Handlebar Kit - 12" - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
FAT BAGGERS INC. | SKU:
0601-6147
Regular price
$849.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
FAT BAGGERS INC. 0601-6147 912012-B EZ Install Wired 1-1/4" Pointed Top Handlebar Kit - 12" - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Wired for your handlebar controls, including a throttle-by-wire sensor installed
- Remove the bars from the box and plug them into your motorcycle
- No more need to fight internal wiring with our handlebars: you can install wiring in minutes
- Non welded top corner is machined from billet steel with a smooth internal wire cavity that won't damage the internal wiring
- CNC mandrel bent from 1-1/4" Dia. x .120" wall heavy tube
- Bolt-together, 2-piece handlebar takes up half the shelf space
- Made in the U.S.A.
- Does not replace existing lines and cables, but extends them.
- Accepts OEM heated grips.
- Heated Grip Extension sold separately.
- All '21-'23 kits will include black brake lines and black clutch extensions.
Specs
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Black |
| Base Color | Black |
| Features | Internal Wiring / Accepts Heated Grips / Throttle-By-Wire / Wired |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Rise | 12" |
| End Rise | 12" |
| Width | 36" |
| Center Width | 15-1/2" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Units | Kit |
| Riding Style | Street |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
