FAT BAGGERS INC. 0601-5805 618014-B 1-1/2" EZ Install Flat Top Handlebar - 14" - Black
FAT BAGGERS INC. | SKU:
0601-5805
Regular price
$524.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
FAT BAGGERS INC. 0601-5805 618014-B 1-1/2" EZ Install Flat Top Handlebar - 14" - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
FAT BAGGERS INC. | SKU:
0601-5805
Regular price
$524.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
FAT BAGGERS INC. 0601-5805 618014-B 1-1/2" EZ Install Flat Top Handlebar - 14" - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Revolutionary interlocking bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is economical to ship and even fast to install
- A top, non-welded joint allows for a large internally machined wiring cavity to pull wires through the inside of the tubing in minutes
- CNC mandrel-bent from 1-1/2” diameter x .095” wall heavy tube
- Adjustable 1-1/2" collar next to handlebar controls for a custom finished look
- Bars are knurled and notched for TBW applications
- Made in the U.S.A.
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Black |
| Base Color | Black |
| Features | Accepts Heated Grips / Notched for Throttle-By-Wire / Knurled Center / For Cable Clutch |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Style | FLHR |
| Rise | 14" |
| Width | 35" |
| Center Width | 10-1/4" |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy 114 FLFBS |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | Road King Special FLHRXS |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | Road Glide 3 FLTRT |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
