FAT BAGGERS INC. 0601-5765 813012 1-1/2" EZ Install Rounded Top Handlebar - 12" - Chrome
FAT BAGGERS INC. | SKU:
0601-5765
Regular price
$424.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
FAT BAGGERS INC. 0601-5765 813012 1-1/2" EZ Install Rounded Top Handlebar - 12" - Chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
FAT BAGGERS INC. | SKU:
0601-5765
Regular price
$424.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
FAT BAGGERS INC. 0601-5765 813012 1-1/2" EZ Install Rounded Top Handlebar - 12" - Chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Adjustable 1-1/2" collar next to handlebar controls for a custom finished look
- Revolutionary interlocking bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is economical to ship and even fast to install
- A top, non-welded joint allows for a large internally machined wiring cavity to pull wires through the inside of the tubing in minutes
- CNC mandrel-bent from 1-1/2” diameter x .120” wall heavy tube
- Accept OEM heated grips
Specs
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Chrome |
| Base Color | Silver |
| Finish | Chrome |
| Features | Accepts Heated Grips / Knurled Center / Notched for Throttle-By-Wire |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Style | Batwing |
| Rise | 12" |
| Width | 38-1/2" |
| Center Width | 15" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 1999-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTCI |
| 1999-2013,2021 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1999-2009,2021-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1999-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCUI |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHTI |
| 2006 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide Ultra Classic FLHTCUSE |
| 2006-2013,2021-2022 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2006 | Harley-Davidson | Street Glide FLHXI |
| 2007-2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2007-2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2007 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide Ultra Classic FLHTCUSE2 |
| 2008 | Harley-Davidson | Screamin' Eagle Electra Glide Ultra Classic FLHTCUSE3 |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE4 |
| 2009-2013,2021-2022 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
| 2010,2021-2022 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2010 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE5 |
| 2010-2013,2021-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE2 |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE6 |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE3 |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE7 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE8 |
| 2021 | Harley-Davidson | CVO Electra Glide Ultra Limited FLHTKSE |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | CVO Tri Glide FLHTCUTGSE |
| 2022 | Harley-Davidson | Street Glide ST FLHXST |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
