BILTWELL 0601-5648 6007-1057 1" Handlebar w/ TBW Plugs tracker - chrome
BILTWELL | SKU:
0601-5648
Regular price
$179.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
BILTWELL 0601-5648 6007-1057 1" Handlebar w/ TBW Plugs tracker - chrome is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Injection-molded, reinforced nylon plug in the bar end on the throttle side lets the handlebar work with select stock and aftermarket single- and dual-cable throttles; simply remove for TBW compatibility
- Seamless, thick-walled 0.120" (3 mm) 4130 chromoly construction
- Precision mandrel-bent tubing for precise alignment and comfortable ergonomics
- Milled slots on bar ends and clamping area for clean internal wire routing
- Notched and internally tapered right-side bar end accepts Harley Throttle-By-Wire control module
- Precision mitered, TIG welded tube joints
Specs
| Features | Cable Throttle Application |
| Rise | 2-1/4" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Height | 2-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Width | 30-1/2" |
| Pullback/Sweep | 2-1/2" |
| Type/Bend | Tracker |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 1-3/4" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Material | Chromoly |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 5" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Features | Slotted |
| Color/Finish | Chrome |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


