NGK SPARK PLUGS CR8EK 3478 Spark Plug — Standard Spark Plug - CR8EK
NGK SPARK PLUGS | SKU:
CR8EK
Regular price
$17.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
NGK SPARK PLUGS CR8EK 3478 Spark Plug — Standard Spark Plug - CR8EK is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
NGK SPARK PLUGS | SKU:
CR8EK
Regular price
$17.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
NGK SPARK PLUGS CR8EK 3478 Spark Plug — Standard Spark Plug - CR8EK is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Product Name | Spark Plug |
| Spark Gap | 0,7 mm (0,028") |
| Spark Gap | 0.7 mm |
| Style | Standard |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Spark Gap | 0.028" |
| Type | Resistor |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Heat Range | 8 |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Riding Style | Street |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Model | CR8EK |
| 1991-1993 | Suzuki | GSF400 Bandit |
| 1997-2001 | Suzuki | TL 1000S |
| 2000-2002 | KTM | 400 EXC |
| 2000 | KTM | 400 SXC |
| 2000-2002 | KTM | 520 EXC |
| 2000-2002 | KTM | 520 SX |
| 2001-2002 | KTM | 400 MXC |
| 2001-2002 | KTM | 520 MXC |
| 2001-2005 | KTM | 950 Adventure |
| 2002-2009 | Suzuki | DL 1000 V-Strom |
| 2003-2004 | Suzuki | SV 1000 |
| 2003-2007 | Suzuki | SV 1000S |
| 2004-2006 | Suzuki | DL 650 V-Strom |
| 2006-2008 | KTM | 950 Supermoto |
| 2006-2007,2009 | Suzuki | VZR 1800 Boulevard M109R |
| 2007-2009 | Suzuki | VZR 1800 Boulevard N |
| 2007,2009 | Suzuki | VZR 1800 Boulevard Z |
| 2007-2010 | Triumph | Tiger 1050 |
| 2007-2010 | Triumph | Tiger 1050 ABS |
| 2008 | Suzuki | M109R2 Boulevard |
| 2008 | Suzuki | M109RZ Boulevard Limited |
| 2009 | Suzuki | C109R Boulevard |
| 2009 | Suzuki | C109RT Boulevard |
| 2009-2010 | Triumph | Tiger 1050 SE |
| 2009-2010 | Triumph | Tiger 1050 SE ABS |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
