Sold out
LE PERA 0801-0846 LK-767BR RT66 Seat with Backrest - Stitched - Black - FL '08-'23
LE PERA | SKU:
0801-0846
Regular price
$939.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
LE PERA 0801-0846 LK-767BR RT66 Seat with Backrest - Stitched - Black - FL '08-'23 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- The RT66 is one of the widest seats with the most passenger comfort to ever wear the Le Pera name
- Black powder-coated 16-gauge steel base plate with marathon foam and vinyl cover
- Includes removable adjustable backrest with 12"x7" pad
- 17" W for driver area; 16" W for passenger area
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | RT66 |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Fill Material | Foam |
| Decoration | Stitched |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Driver Seat Width | 17" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 16" |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Features | Includes Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2008-2009,2021-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 2008-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2008-2010,2016 | Harley-Davidson | Road Glide FLTR |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2008-2022 | Harley-Davidson | Road King FLHR |
| 2008-2023 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX/FLHXS |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRSE3 |
| 2009 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE4 |
| 2009-2023 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
| 2010,2015-2023 | Harley-Davidson | CVO Street Glide FLHXSE |
| 2010 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE5 |
| 2010-2023 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited FLHTK |
| 2011 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE6 |
| 2011-2013,2015-2023 | Harley-Davidson | Road Glide FLTRX/FLTRXS |
| 2011-2013,2016-2019 | Harley-Davidson | Road Glide Ultra FLTRU |
| 2012 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE7 |
| 2013 | Harley-Davidson | CVO Ultra Classic Electra Glide FLHTCUSE8 |
| 2014-2021 | Harley-Davidson | CVO Electra Glide Ultra Limited FLHTKSE |
| 2014-2021 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Limited Low FLHTKL |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | Road King Special FLHRXS |
| 2018-2023 | Harley-Davidson | CVO Road Glide FLTRXSE |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
