Features
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
Specs
| Base Color | Clear |
| Length | 36" |
| Material | Polyurethane |
| Riding Style | Snow |
| Riding Style | UTV |
| Color/Finish | Clear |
| Riding Style | Off-Road |
| Length | 914.40 mm |
| Inside Diameter | 9.5 mm |
| Product Name | Fuel Line |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Riding Style | ATV |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 1/2" |
| Inside Diameter | 3/8" |
| Outside Diameter | 12.7 mm |
| Riding Style | Watercraft |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
