DANNY GRAY 0802-0839 FA-DGE-0317 TourIST 2-Up Seat — TourIST Air - Black - Vinyl - FL '07-'17
DANNY GRAY | SKU:
0802-0839
Regular price
$599.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DANNY GRAY 0802-0839 FA-DGE-0317 TourIST 2-Up Seat — TourIST Air - Black - Vinyl - FL '07-'17 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
DANNY GRAY | SKU:
0802-0839
Regular price
$599.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DANNY GRAY 0802-0839 FA-DGE-0317 TourIST 2-Up Seat — TourIST Air - Black - Vinyl - FL '07-'17 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Added comfort features include integrated Dry Floatation® air cell technology used in Airhawk® Comfort Seating Systems, allowing riders to adjust the firmness of every ride
- Designed with IST seating technology engineered to reduce the vibration, compression and shock the body feels from riding to enable longer, more comfortable rides
- A mid-touring style with a standard-sized saddle and good back support for the rider seeking a traditional seat for long-haul adventures
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | TourIST Air |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Fill Material | Air Cell |
| Decoration | Plain |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Length | 18-1/2" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2007-2017 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLSTF |
| 2009-2017 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy Lo FLSTFB |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy S FLSTFBS |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


