Sold out
DANNY GRAY 0802-0836 FA-DGE-0292 LowIST 2-Up Seat - Vinyl - Leather - FL/FX '07-'17
DANNY GRAY | SKU:
0802-0836
Regular price
$450.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DANNY GRAY 0802-0836 FA-DGE-0292 LowIST 2-Up Seat - Vinyl - Leather - FL/FX '07-'17 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
DANNY GRAY | SKU:
0802-0836
Regular price
$450.95
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DANNY GRAY 0802-0836 FA-DGE-0292 LowIST 2-Up Seat - Vinyl - Leather - FL/FX '07-'17 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Designed with IST seating technology engineered to reduce the vibration, compression and shock the body feels from riding to enable longer, more comfortable rides
- Styled low and narrow with a cut-down rear profile perfect for the rider seeking a low fit without compromising comfort
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | LowIST |
| Base Color | Black |
| Material | Leather |
| Decoration | Plain |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Length | 18-1/2" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 10" |
| Features | Low Profile |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 2006 | Harley-Davidson | Softail Springer FXSTSI |
| 2006-2009 | Harley-Davidson | Softail Standard FXST |
| 2006,2010 | Harley-Davidson | Softail Standard FXSTI |
| 2007-2017 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLSTF |
| 2009-2017 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy Lo FLSTFB |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy S FLSTFBS |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


