BARNETT DS-224034 102-30-30005-06 Stainless Steel Throttle/Idle Cable - +6"
BARNETT | SKU:
DS-224034
Regular price
$52.89
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
BARNETT DS-224034 102-30-30005-06 Stainless Steel Throttle/Idle Cable - +6" is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
Specs
| Product Name | Cable |
| Type | Throttle |
| Color/Finish | Silver |
| Base Color | Silver |
| Finish | Natural |
| Size | +6" |
| Overall Length | 38" |
| Housing Length | 38" |
| Elbow Angle | 130° |
| Handlebar Fitting | Threaded |
| Cruise | Non-Cruise |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| 1988-1995 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1988-1995 | Harley-Davidson | Sportster 883 Deluxe XLH |
| 1988-1995 | Harley-Davidson | Sportster 883 Hugger XLH |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
