SADDLEMEN 0810-2477 I25-33-002 Renegade™ Solo Seat black - plain - scout '25
SADDLEMEN | SKU:
0810-2477
Regular price
$248.00
Unit price
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
SADDLEMEN 0810-2477 I25-33-002 Renegade™ Solo Seat black - plain - scout '25 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Features
- Classic low profile solo seat
- The seat combines a Gel-Core interior with Ultra-Foam to create a seat with a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam’s unique molding process creates an element-resistant self-skinning result that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Co-molded Gel-Core increases comfort
- Supple Saddlehyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Designed and made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 10-1/4" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Type | Solo |
| Decoration | Plain |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 10-3/4" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Renegade™ |
| Fill Material | GelCore™ |
| Overall Seat Length | 15-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
Part Notes
- Offers 4-3/4" (12 cm) lumbar support.
| 2025 | Indian | 101 Scout |
| 2025 | Indian | Scout Bobber |
| 2025 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2025 | Indian | Scout Classic |
| 2025 | Indian | Scout Sixty Classic |
| 2025 | Indian | Sport Scout |
| 2025 | Indian | Sport Scout Sixty |
| 2025 | Indian | Super Scout |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer's information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
